Fiber-Optic Light With Source, IMI 1301
₹96,000.00
| Light Source Type | LED |
| Usage/Application | For Children with Special Needs |
| Brand | IMI 1301 |
| Color | Red, Blue, Yellow, & Green can be changed with Remote. |
| Automation Grade | Remote Control |
| Automatic Brightness Control Method | Remote |
| Mounting | Wall Mount, with Wall board |
IMI 1301
Fiber-Optic Light with Source is highly recommended for development of colour recognition and cause & effects skills because of its four colour controller. The tactile LED fiber optics can be placed on the users lap for a close, hands on experience.
* Strands; 220 Fiber optics strands are 1mm thick x 01 to 02 meter long. Strands does not get hot as there is no current or heat through strands.
* Colours; Strands colours (Red/Green/Blue/Yellow) can be changed with the remote in a sequence or in static mode.
* Source; LED source is fitted inside the wall mounting unit for the safety of clients.
* Power; High Power Source has long life span & has a very low power consumption.
* Unit works on 220V AC/50Hz..
Additional Information:
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50-80
- Delivery Time: 3 Weeks
- Packaging Details: Carton Packing. Wall mounted unit.
Related products
Bubble Tube Column With Stand & Mirrors,
| Brand | IMI 1303 |
| Material | Acrylic Tube with wooden base |
| Type | Sensory Motor Tools |
| Usage | Clinical, Hospital |
| Usage/Application | Sensory Development |
| Automation Grade | Remote Control |
| Height | 120cm |
| Power | 220V AC |
| Product Type | Sensory Motor Products |
- Item Code: IMI-1303A
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20-40
- Delivery Time: 3 - 4 Weeks
- Packaging Details: Carton Packing. Fill distilled water only in the Tube.
Rehab Workstation for Upper Extremities (Physio), IMI 2800
| Brand | IMI 2800 |
| Usage / Application | Improves ROM, flexibility, strengthening & endurance of fingers, grip, wrist, elbow & shoulder |
| Accessories Included | 15 most recognized therapy tools for a variety of patients |
| Dumbbells Set | One pair each of 1kg, 1.5kg, 2kg, 2.5kg & 3kg (Total weight: 20kg) |
| Weight Cuffs | One pair each of 0.5kg, 1kg, 1.5kg, 2kg & 3kg (Total weight: 16kg) |
| Medicine Balls | Set of five balls: 1kg, 2kg, 3kg, 4kg & 5kg |
IMI-2800 Rehab Workstation for Upper Extremities is a sturdy, mobile exercise station designed to support comprehensive upper-limb rehabilitation. It provides organized storage and access to multiple therapy tools required for effective patient treatment.
- Dumbbells set – 5 pairs (Total 20kg)
- Weight cuffs – 5 pairs (Total 16kg)
- Medicine balls – Set of five (1kg to 5kg)
- Resistive bands – Five resistance levels (5.5m length)
- Therapy putty – Five packs of 100gm in different resistances
- Shoulder pulley unit – One
- Axial shoulder wheel with supination & pronation attachment
- Grip exerciser with six springs
- Hand gym kit board for fingers & grip
- Wrist roll with resistance
- Hand skate roller
- Springs with marked tension – Set of five
- Shoulder abduction ladder
- Wire handles – Two
- Holding mitt – One
- Construction: Hardwood plyboard construction with three storage shelves
- Mounted on four 4" diameter lockable casters for easy mobility
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Packing charges 5%, GST @ 12%, transportation charges extra at actual. Carton packing.
Mirror Chimeabout, IMI 1374
| Brand | IMI 1374 |
| Usage/Application | For Children with Special Needs |
| Age | 2-15 YEARS |
| Usage | Encourages gross motor skills in handling of the components. |
| Product Type | Sensory Tools |
| Chimeabout: | The spinning frame with jangly shiny leaves. |
| Frame: | Wooden stand with Six Arms, mounted on ball-bearings & Rotate with ease. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 weeks
- Packaging Details: Carton Packing.
Trapeze Bar Overhead with Shoulder Pulley & Base for Medical Beds.
| Type | Assistive Aid |
| Brand | India Medico |
| Usage/Application | Assistive device for Bed Patients. |
| Medical Device: | Hospital bed Trapeze bar is a medical device. |
| Base: | Made of heavy gauge CRC Tube of 3mm wall thickness. |
| Overhead Bar: | Stainless Steel Tube is of 2mm wall thickness. |
| Shoulder Pulley: | Pulley with holding Strap & Two Handles to provide Shoulder & Elbow Physiotherapy. |
- Item Code: IMI-5230
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 3 weeks
- Packaging Details: Carton packing. Assembly required at the destination.
Pin-Spots & Mirror Ball Bundle With Rotating Motor, IMI 1305
| Material | Mirror/Glass |
| Brand | IMI 1305 |
| Usage/Application | For Children with Special Need |
| Usage | Sensory Room Tool |
| Size/Dimension | Mirror Ball-30 cm |
| Power | 220V AC . |
| Lights | LED & Red - Blue Spot Lights |
| Wall Fitting | System mounted on Wall Board |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks.
- Packaging Details: Carton Packing. Assembly is required at the destination.
Rehab Workstation for Upper Extremities (Physio), IMI 2800
| Brand | IMI 2800 |
| Usage / Application | Improves ROM, flexibility, strengthening & endurance of fingers, grip, wrist, elbow & shoulder |
| Accessories Included | 15 most recognized therapy tools for a variety of patients |
| Dumbbells Set | One pair each of 1kg, 1.5kg, 2kg, 2.5kg & 3kg (Total weight: 20kg) |
| Weight Cuffs | One pair each of 0.5kg, 1kg, 1.5kg, 2kg & 3kg (Total weight: 16kg) |
| Medicine Balls | Set of five balls: 1kg, 2kg, 3kg, 4kg & 5kg |
IMI-2800 Rehab Workstation for Upper Extremities is a sturdy, mobile exercise station designed to support comprehensive upper-limb rehabilitation. It provides organized storage and access to multiple therapy tools required for effective patient treatment.
- Dumbbells set – 5 pairs (Total 20kg)
- Weight cuffs – 5 pairs (Total 16kg)
- Medicine balls – Set of five (1kg to 5kg)
- Resistive bands – Five resistance levels (5.5m length)
- Therapy putty – Five packs of 100gm in different resistances
- Shoulder pulley unit – One
- Axial shoulder wheel with supination & pronation attachment
- Grip exerciser with six springs
- Hand gym kit board for fingers & grip
- Wrist roll with resistance
- Hand skate roller
- Springs with marked tension – Set of five
- Shoulder abduction ladder
- Wire handles – Two
- Holding mitt – One
- Construction: Hardwood plyboard construction with three storage shelves
- Mounted on four 4" diameter lockable casters for easy mobility
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Packing charges 5%, GST @ 12%, transportation charges extra at actual. Carton packing.
Finger Goniometer (Stainless Steel)
| Material | S.S. |
| Brand | IMI |
| Color | NATURAL POLISH |
| Usage/Application | MOTION MEASURING |
| Marked | YES |
| Set Of | ONE |
- Item Code: 1431
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton, Box
Tilt Table for Physiotherapy, Electric Operated. IMI 3121
| Brand | IMI 3121 |
| Table Top | 195cm long x 61cm wide x 80cm high |
| Range of Tilt: | Adjustable from 00 to 90 degree vertical. |
| Tilt Angle: | Horizontal to 90 degree vertical in 60 seconds. (1.5 degree per Second). |
| Table Top Size: | Table Top Size; 198cm long x 61cm wide x 82cm high |
| Goniometer: | Fitted with Tilt Angle Indicator. |
- Tilt System: Electrical operated Sealed Heavy duty system is well lubricated for life time performance,
- Range of Tilt: Adjustable from 0 to 90 degree.
- Table Top: 195cm long x 61cm wide x 80cm high,
- : Tilts on Two heavy duty Ball bearings
- : Fitted with Tilt angle indicator.
- : Fitted with 35mm thick foam padded upholstery.
- : Fitted with Three, wide straps to hold patient.
- Base Frame: Welded frame is 75mm wide for more stability.
- : Made of Rectangular & 30mm square steel Tubes.
- : Legs fitted with 10cm dia. Lockable Castors for mobility.
- Foot-Board: Foam Padded removable Footboard for easy Entry & Exit.
- Utility Tray: Laminated surface for ADL activity.
- Arm Supports: Tubular frame to grip for support.
- Finish: Powder coated finish in light cream Colour.
- Power: Maximum patient weight 120kg.
- Power: 220V. AC.
- Item Code: IMI-3121
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton. Assembly required at the destination.


Reviews
There are no reviews yet.