Pin-Spots & Mirror Ball Bundle With Rotating Motor, IMI 1305
₹23,000.00
| Material | Mirror/Glass |
| Brand | IMI 1305 |
| Usage/Application | For Children with Special Need |
| Usage | Sensory Room Tool |
| Size/Dimension | Mirror Ball-30 cm |
| Power | 220V AC . |
| Lights | LED & Red – Blue Spot Lights |
| Wall Fitting | System mounted on Wall Board |
IMI 1305. Mirror Ball bundle includes, One Mirror Ball, Two pinspot lights (Red & Blue), One rotating motor with remote control for LED lights. When the spot light is focused on the Ball, the reflections of light casts around the room to creat a magical atmosphere for sensory motor integration treatment.Specification:* Mirror Ball; Glass Tiles studed ball of 30 cm diameter, tiles reflects light to create hundreds of mirrored reflections around the room. * Motor; Motor to rotate the mirror ball at fixed speed, about 2 or 4 RPM.* Pin-Spot Light; Two Pin-Spot lights (Red & Blue) are fitted on two sides of Mirror ball. * LED lights with remote control are fitted on top of the ball.* Mounting; Bundle comes with wall fixing board & bolts.* Power: The LED lights, rotating mechanism and the pinspot lights plugs into a standard 220V AC outlet.
Additional Information:
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks.
- Packaging Details: Carton Packing. Assembly is required at the destination.
Related products
SOUND ACTIVATED LIGHT TOWER: for Sensory Room:
| Brand | IMI 1310 |
| Usage/Application | Sensory Motor Development |
| Voltage | 220V AC |
| Height | 60 CM. |
| Lighting Color | Multi-Color |
| Packaging Type | CARTON |
| Sound Activity | LED Lights Move with Sound |
| Activation: | Sound Activation System & Light source is fitted inside the base. |
| Construction: | Tower is made of Two acrylic tubes with base. |
| Colour: | Can be changed with Sound or Remote. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 3 WEEKS.
- Packaging Details: CARTON.
Finger Goniometer (Stainless Steel)
| Material | S.S. |
| Brand | IMI |
| Color | NATURAL POLISH |
| Usage/Application | MOTION MEASURING |
| Marked | YES |
| Set Of | ONE |
- Item Code: 1431
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton, Box
Exercise Putty Board (Plasticine) (IMI 4211)
| Type | Exercise Equipment |
| Shape | Rectangular |
| Brand | IMI-4211 |
| Types | Exercise Equipment, ADL Aids |
| Operation Mode | Manual |
| Usage | Hospital |
| Foldable | YES |
| Material | WOODEN |
| FINISH | LAMINATED WOOD |
| USE | FOR HAND EXERCISE |
- Item Code: IMI-4211
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: 1
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Carton.
IMI-2909 Foot Drop Boot (Adult, Aluminum)
| Usage | Clinical, Hospital, Personal |
| Condition | New |
| Type | Mobility Aids |
| Operation Mode | Manual |
| Features | Fixed |
| Application | Commercial Usage |
| Size | ADULT |
| Model No. | 2909 |
| Material | Aluminium |
| Brand | IMI |
- Weight approx: 1 kg. Comes complete with bar and collars but without weights.
- Item Code: IMI-2909
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: DELHI
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 1-2 WEEKS
- Packaging Details: CARTON.
Physical Therapy Stool, IMI 3577
| Model No | IMI 3577 |
| Seat; | Approx. 35cm diameter with thick foam padded. |
| Seat Adjustment: | The seat is adjustable in height from 45cm to 58cm. |
| Base: | Powder Coated & fitted with Five wheels for stability. |
| Foot Support: | Base Fitted with Foot Support Ring. |
| Finish; | Powder coated steel frame. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.
Mirror Chimeabout, IMI 1374
| Brand | IMI 1374 |
| Usage/Application | For Children with Special Needs |
| Age | 2-15 YEARS |
| Usage | Encourages gross motor skills in handling of the components. |
| Product Type | Sensory Tools |
| Chimeabout: | The spinning frame with jangly shiny leaves. |
| Frame: | Wooden stand with Six Arms, mounted on ball-bearings & Rotate with ease. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 weeks
- Packaging Details: Carton Packing.
Sensory Crawling Tunnel, Non-Folding, IMI 1518
| Brand | IMI 1518 |
| Usage/Application | For Children with Special needs |
| Foldable | In Three Parts |
| Height | Inside Diameter 50 cm. |
| Weight Capacity | 30 Kg |
| Construction | Aluminum Sheet Construction |
| Padding | EVA Foam Padding inside |
| Finish | Bright colors from outside & fixed with attractive Stickers |
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 3 Weeks
- Packaging Details: Carton Packing.
Trapeze Bar Overhead with Shoulder Pulley & Base for Medical Beds.
| Type | Assistive Aid |
| Brand | India Medico |
| Usage/Application | Assistive device for Bed Patients. |
| Medical Device: | Hospital bed Trapeze bar is a medical device. |
| Base: | Made of heavy gauge CRC Tube of 3mm wall thickness. |
| Overhead Bar: | Stainless Steel Tube is of 2mm wall thickness. |
| Shoulder Pulley: | Pulley with holding Strap & Two Handles to provide Shoulder & Elbow Physiotherapy. |
- Item Code: IMI-5230
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 3 weeks
- Packaging Details: Carton packing. Assembly required at the destination.


Reviews
There are no reviews yet.