Vibrator / Massager (Portable, Electrical) 3153
₹27,000.00
Product Details:
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Body Massager |
| Color | White |
| Type | Hand Heald |
| Brand | Thrive |
| Power | 220v |
| Model Name/Number | IMI 3153 |
| Operation Mode | Electrical |
Hand-held portable massager combines a vertical motion with an irregular rotary motion which raises massaging effects. It encourages blood circulation, accelerates metabolism and relaxes muscular tension,* The heavy duty vibrator with wide rectangular base to stimulate & massage, * Applicators; Four attachments for different parts of body.* Heat; The temperature of Heating Part rises up to “55deg. C” for more effective treatment. * Works on 220V AC.
Additional Information:
- Item Code: 3153
- Production Capacity: 20
Category: Physiotherapy Equipment
Be the first to review “Vibrator / Massager (Portable, Electrical) 3153” Cancel reply
Related products
Gym Ball/Therapy Ball/Fitness Ball, 95cm (38″) Diameter.
₹6,720.00
Product Details:
| Size | Approx. 65cm (26") diameter. |
| Usage/Application | Perceptual motor training activity. |
| Material | PVC moulded heavy duty vinyl ball. |
| Brand | Gymnic, Italy. |
| Color | Available colour |
| Product Code | 1494-D |
| Load Capacity: | Gym-Therapy Ball can support up to 150kg load. |
| Colour: | Vinyl ball is inflatable & finished in bright Single colour. |
- Item Code: IMI-1494
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30-40
- Delivery Time: 1-2 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Pin-Spots & Mirror Ball Bundle With Rotating Motor, IMI 1305
₹23,000.00
Product Details:
| Material | Mirror/Glass |
| Brand | IMI 1305 |
| Usage/Application | For Children with Special Need |
| Usage | Sensory Room Tool |
| Size/Dimension | Mirror Ball-30 cm |
| Power | 220V AC . |
| Lights | LED & Red - Blue Spot Lights |
| Wall Fitting | System mounted on Wall Board |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks.
- Packaging Details: Carton Packing. Assembly is required at the destination.
Rehab Workstation for Upper Extremities (Physio), IMI 2800
₹429.00
Product Details:
| Brand | IMI 2800 |
| Usage / Application | Improves ROM, flexibility, strengthening & endurance of fingers, grip, wrist, elbow & shoulder |
| Accessories Included | 15 most recognized therapy tools for a variety of patients |
| Dumbbells Set | One pair each of 1kg, 1.5kg, 2kg, 2.5kg & 3kg (Total weight: 20kg) |
| Weight Cuffs | One pair each of 0.5kg, 1kg, 1.5kg, 2kg & 3kg (Total weight: 16kg) |
| Medicine Balls | Set of five balls: 1kg, 2kg, 3kg, 4kg & 5kg |
IMI-2800 Rehab Workstation for Upper Extremities is a sturdy, mobile exercise station designed to support comprehensive upper-limb rehabilitation. It provides organized storage and access to multiple therapy tools required for effective patient treatment.
- Dumbbells set – 5 pairs (Total 20kg)
- Weight cuffs – 5 pairs (Total 16kg)
- Medicine balls – Set of five (1kg to 5kg)
- Resistive bands – Five resistance levels (5.5m length)
- Therapy putty – Five packs of 100gm in different resistances
- Shoulder pulley unit – One
- Axial shoulder wheel with supination & pronation attachment
- Grip exerciser with six springs
- Hand gym kit board for fingers & grip
- Wrist roll with resistance
- Hand skate roller
- Springs with marked tension – Set of five
- Shoulder abduction ladder
- Wire handles – Two
- Holding mitt – One
- Construction: Hardwood plyboard construction with three storage shelves
- Mounted on four 4" diameter lockable casters for easy mobility
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Packing charges 5%, GST @ 12%, transportation charges extra at actual. Carton packing.
Exercise Putty Board (Plasticine) (IMI 4211)
₹4,000.00
Product Details:
| Type | Exercise Equipment |
| Shape | Rectangular |
| Brand | IMI-4211 |
| Types | Exercise Equipment, ADL Aids |
| Operation Mode | Manual |
| Usage | Hospital |
| Foldable | YES |
| Material | WOODEN |
| FINISH | LAMINATED WOOD |
| USE | FOR HAND EXERCISE |
- Item Code: IMI-4211
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: 1
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Carton.
Mirror Chimeabout, IMI 1374
₹9,000.00
Product Details:
| Brand | IMI 1374 |
| Usage/Application | For Children with Special Needs |
| Age | 2-15 YEARS |
| Usage | Encourages gross motor skills in handling of the components. |
| Product Type | Sensory Tools |
| Chimeabout: | The spinning frame with jangly shiny leaves. |
| Frame: | Wooden stand with Six Arms, mounted on ball-bearings & Rotate with ease. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 weeks
- Packaging Details: Carton Packing.
Gym Ball/Therapy Ball/ Fitness Ball, 75cm (30″) Diameter.
₹6,720.00
Product Details:
| Material | PVC moulded heavy duty vinyl ball. |
| Brand | Gymnic, Italy |
| Model Name/Number | IMI 1494-E |
| Colour: | Vinyl ball is inflatable& finished in bright Single colour. |
| Weight Bearing: | Can support up to 150kg. |
| Ball Size: | Approx. 75cm (30") diameter. |
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Free Delivery by Courier.
Exercise Staircase Straight Type (75cm Wide)
₹66,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Gym |
| Material | Wooden |
| Brand | IMI |
| Usage | Household, Hospital |
| Model Number | 2957 |
| Operation Mode | Manual |
| Color | Natural Wood Colour |
| Age Group | Adult |
| Type | Strait |
- Item Code: IMI-2957
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20-25
- Delivery Time: 2-3 Weeks
- Packaging Details: Bundle,Carton.
Trapeze Bar Overhead with Shoulder Pulley & Base for Medical Beds.
₹429.00
Product Details:
| Type | Assistive Aid |
| Brand | India Medico |
| Usage/Application | Assistive device for Bed Patients. |
| Medical Device: | Hospital bed Trapeze bar is a medical device. |
| Base: | Made of heavy gauge CRC Tube of 3mm wall thickness. |
| Overhead Bar: | Stainless Steel Tube is of 2mm wall thickness. |
| Shoulder Pulley: | Pulley with holding Strap & Two Handles to provide Shoulder & Elbow Physiotherapy. |
- Item Code: IMI-5230
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 3 weeks
- Packaging Details: Carton packing. Assembly required at the destination.


Reviews
There are no reviews yet.