Exercise Putty Board (Plasticine) (IMI 4211)
₹4,000.00
| Type | Exercise Equipment |
| Shape | Rectangular |
| Brand | IMI-4211 |
| Types | Exercise Equipment, ADL Aids |
| Operation Mode | Manual |
| Usage | Hospital |
| Foldable | YES |
| Material | WOODEN |
| FINISH | LAMINATED WOOD |
| USE | FOR HAND EXERCISE |
We are one of the leading manufacturers and exporters of Exercise Putty Board (Plasticine.We are one of the leading manufacturers and exporters of Exercise Putty Board (Plasticine.
Additional Information:
- Item Code: IMI-4211
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: 1
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Carton.
Related products
Rehab Workstation for Upper Extremities (Physio), IMI 2800
| Brand | IMI 2800 |
| Usage / Application | Improves ROM, flexibility, strengthening & endurance of fingers, grip, wrist, elbow & shoulder |
| Accessories Included | 15 most recognized therapy tools for a variety of patients |
| Dumbbells Set | One pair each of 1kg, 1.5kg, 2kg, 2.5kg & 3kg (Total weight: 20kg) |
| Weight Cuffs | One pair each of 0.5kg, 1kg, 1.5kg, 2kg & 3kg (Total weight: 16kg) |
| Medicine Balls | Set of five balls: 1kg, 2kg, 3kg, 4kg & 5kg |
IMI-2800 Rehab Workstation for Upper Extremities is a sturdy, mobile exercise station designed to support comprehensive upper-limb rehabilitation. It provides organized storage and access to multiple therapy tools required for effective patient treatment.
- Dumbbells set – 5 pairs (Total 20kg)
- Weight cuffs – 5 pairs (Total 16kg)
- Medicine balls – Set of five (1kg to 5kg)
- Resistive bands – Five resistance levels (5.5m length)
- Therapy putty – Five packs of 100gm in different resistances
- Shoulder pulley unit – One
- Axial shoulder wheel with supination & pronation attachment
- Grip exerciser with six springs
- Hand gym kit board for fingers & grip
- Wrist roll with resistance
- Hand skate roller
- Springs with marked tension – Set of five
- Shoulder abduction ladder
- Wire handles – Two
- Holding mitt – One
- Construction: Hardwood plyboard construction with three storage shelves
- Mounted on four 4" diameter lockable casters for easy mobility
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Packing charges 5%, GST @ 12%, transportation charges extra at actual. Carton packing.
Vibrator / Massager (Portable, Electrical) 3153
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Body Massager |
| Color | White |
| Type | Hand Heald |
| Brand | Thrive |
| Power | 220v |
| Model Name/Number | IMI 3153 |
| Operation Mode | Electrical |
- Item Code: 3153
- Production Capacity: 20
Physical Therapy Stool, IMI 3577
| Model No | IMI 3577 |
| Seat; | Approx. 35cm diameter with thick foam padded. |
| Seat Adjustment: | The seat is adjustable in height from 45cm to 58cm. |
| Base: | Powder Coated & fitted with Five wheels for stability. |
| Foot Support: | Base Fitted with Foot Support Ring. |
| Finish; | Powder coated steel frame. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.
Mirror Chimeabout, IMI 1374
| Brand | IMI 1374 |
| Usage/Application | For Children with Special Needs |
| Age | 2-15 YEARS |
| Usage | Encourages gross motor skills in handling of the components. |
| Product Type | Sensory Tools |
| Chimeabout: | The spinning frame with jangly shiny leaves. |
| Frame: | Wooden stand with Six Arms, mounted on ball-bearings & Rotate with ease. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 weeks
- Packaging Details: Carton Packing.
Trapeze Bar Overhead with Shoulder Pulley & Base for Medical Beds.
| Type | Assistive Aid |
| Brand | India Medico |
| Usage/Application | Assistive device for Bed Patients. |
| Medical Device: | Hospital bed Trapeze bar is a medical device. |
| Base: | Made of heavy gauge CRC Tube of 3mm wall thickness. |
| Overhead Bar: | Stainless Steel Tube is of 2mm wall thickness. |
| Shoulder Pulley: | Pulley with holding Strap & Two Handles to provide Shoulder & Elbow Physiotherapy. |
- Item Code: IMI-5230
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 3 weeks
- Packaging Details: Carton packing. Assembly required at the destination.
Rehab Workstation for Upper Extremities (Physio), IMI 2800
| Brand | IMI 2800 |
| Usage / Application | Improves ROM, flexibility, strengthening & endurance of fingers, grip, wrist, elbow & shoulder |
| Accessories Included | 15 most recognized therapy tools for a variety of patients |
| Dumbbells Set | One pair each of 1kg, 1.5kg, 2kg, 2.5kg & 3kg (Total weight: 20kg) |
| Weight Cuffs | One pair each of 0.5kg, 1kg, 1.5kg, 2kg & 3kg (Total weight: 16kg) |
| Medicine Balls | Set of five balls: 1kg, 2kg, 3kg, 4kg & 5kg |
IMI-2800 Rehab Workstation for Upper Extremities is a sturdy, mobile exercise station designed to support comprehensive upper-limb rehabilitation. It provides organized storage and access to multiple therapy tools required for effective patient treatment.
- Dumbbells set – 5 pairs (Total 20kg)
- Weight cuffs – 5 pairs (Total 16kg)
- Medicine balls – Set of five (1kg to 5kg)
- Resistive bands – Five resistance levels (5.5m length)
- Therapy putty – Five packs of 100gm in different resistances
- Shoulder pulley unit – One
- Axial shoulder wheel with supination & pronation attachment
- Grip exerciser with six springs
- Hand gym kit board for fingers & grip
- Wrist roll with resistance
- Hand skate roller
- Springs with marked tension – Set of five
- Shoulder abduction ladder
- Wire handles – Two
- Holding mitt – One
- Construction: Hardwood plyboard construction with three storage shelves
- Mounted on four 4" diameter lockable casters for easy mobility
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Packing charges 5%, GST @ 12%, transportation charges extra at actual. Carton packing.
High-Low Therapy cum Tilt Table, Combination model.
| Overall Dimension | Flat Top Size 70 wide x 195cm long. |
| Height Adjustable | Top adjusts in Height from 65cm to 100cm. |
| Brand | IMI 3117 |
| Tilt: | Horizontal to 90 degree Vertical & Fitted with Tilt Angle indicator. |
| Motors: | Table is fitted with Two Motor Actuators for Lift & Tilt. |
| Load Bearing: | Heavy-duty jack that safely accommodates up to 130kg load. |
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Tilt Table, Manual (Physiotherapy), IMI-3120
| Age Group | Adult Size |
| Model No. | IMI 3120 |
| Table Top Size | 198cm (L) × 61cm (W) × 82cm (H) |
| Range of Tilt | Adjustable from 0° to 90° with tilt angle indicator |
| Patient Safety | Fitted with three wide safety straps |
| Mobility | 10cm diameter lockable castors |
IMI 3120 Manually Operated Tilt Table is designed with foam padded upholstery and works smoothly to the standing position using an easy-to-turn worm gear arrangement that locks at any required angle.
- Tilts on two heavy-duty bush bearings
- 35mm thick foam padded upholstery
- Sealed heavy-duty worm gear system with four ball bearings
- Removable operating handle
- Welded base frame (75cm wide) for enhanced stability
- Rectangular & square steel tube construction
- Foam padded removable footboard for easy entry & exit
- Powder-coated finish in light cream color
- Maximum weight capacity: 120kg
- Pay Mode Terms: L/C, T/T (Bank Transfer), D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Crate / Bundle (Assembly required at destination)


Reviews
There are no reviews yet.