High-Low Therapy cum Tilt Table, Combination model.
₹96,000.00
| Overall Dimension | Flat Top Size 70 wide x 195cm long. |
| Height Adjustable | Top adjusts in Height from 65cm to 100cm. |
| Brand | IMI 3117 |
| Tilt: | Horizontal to 90 degree Vertical & Fitted with Tilt Angle indicator. |
| Motors: | Table is fitted with Two Motor Actuators for Lift & Tilt. |
| Load Bearing: | Heavy-duty jack that safely accommodates up to 130kg load. |
IMI 3117. Motorized Hi-Low-Tilt Table with Flat Top makes transferring and elevating patients easier for clinical applications.FEATURES:* Table provides smooth, quiet Lift & Tilts from Horizontal to Vertical with Hand held switch. * Construction: Heavy Steel Frame, with permanent lubricated bearings.* Height: Top adjusts in Height from 65cm to 100cm.* Tilt: Horizontal to 90 degree Vertical & Fitted with Tilt Angle indicator. * Motors: Unit is fitted with Two Motor Actuators for Lift & Tilt.* Control; Controlled by a wire remote Hand Control Switch (4 Buttons). * 1st Motorized Actuator: Height Adjustment. * 2nd Motorized Actuator: Tilt Angle Adjustment (0º to 90º)* Top: Flat Top Size 70 wide x 195cm long. * Straps: Three, 10cm wide Straps to hold the patient.* Accessories: One Gripping frame & Utility Tray for A.D.L. activities.* Mobility: Mounted on 4 locking casters.* Load Bearing: Heavy-duty jack that safely accommodates up to 130kg load.* Finish: Frame with Powder Coated finish, & working Parts Chrome plated.* Power: Works on 220V AC.CAUTION: Unit should be raised to a maximum height before Tilting.
Additional Information:
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Related products
Pin-Spots & Mirror Ball Bundle With Rotating Motor, IMI 1305
| Material | Mirror/Glass |
| Brand | IMI 1305 |
| Usage/Application | For Children with Special Need |
| Usage | Sensory Room Tool |
| Size/Dimension | Mirror Ball-30 cm |
| Power | 220V AC . |
| Lights | LED & Red - Blue Spot Lights |
| Wall Fitting | System mounted on Wall Board |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks.
- Packaging Details: Carton Packing. Assembly is required at the destination.
Multi-Textured Tactile Sensory Wall Panel, IMI 1348
| Brand | IMI 1348 |
| Product Type | Sensory Integration Tools |
| Tactile Wall Panel | To Improve Tactile Sensory Awareness |
| Panel Size: | Panel size 90cm high x 120cm long. |
| Textured Blocks: | Provides a wide variety of 12 different Tactile Sensations. |
| Texture Blocks: | Fifteen (15) texture blocks to touch, match and discover. |
| Blocks: | Fitted with Velcro straps that can be rotated to different locations on the Panel. |
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.
Rehab Workstation for Upper Extremities (Physio), IMI 2800
| Brand | IMI 2800 |
| Usage / Application | Improves ROM, flexibility, strengthening & endurance of fingers, grip, wrist, elbow & shoulder |
| Accessories Included | 15 most recognized therapy tools for a variety of patients |
| Dumbbells Set | One pair each of 1kg, 1.5kg, 2kg, 2.5kg & 3kg (Total weight: 20kg) |
| Weight Cuffs | One pair each of 0.5kg, 1kg, 1.5kg, 2kg & 3kg (Total weight: 16kg) |
| Medicine Balls | Set of five balls: 1kg, 2kg, 3kg, 4kg & 5kg |
IMI-2800 Rehab Workstation for Upper Extremities is a sturdy, mobile exercise station designed to support comprehensive upper-limb rehabilitation. It provides organized storage and access to multiple therapy tools required for effective patient treatment.
- Dumbbells set – 5 pairs (Total 20kg)
- Weight cuffs – 5 pairs (Total 16kg)
- Medicine balls – Set of five (1kg to 5kg)
- Resistive bands – Five resistance levels (5.5m length)
- Therapy putty – Five packs of 100gm in different resistances
- Shoulder pulley unit – One
- Axial shoulder wheel with supination & pronation attachment
- Grip exerciser with six springs
- Hand gym kit board for fingers & grip
- Wrist roll with resistance
- Hand skate roller
- Springs with marked tension – Set of five
- Shoulder abduction ladder
- Wire handles – Two
- Holding mitt – One
- Construction: Hardwood plyboard construction with three storage shelves
- Mounted on four 4" diameter lockable casters for easy mobility
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20 Units
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Packing charges 5%, GST @ 12%, transportation charges extra at actual. Carton packing.
Chime Frame With Beater, IMI 1373
| Brand | IMI 1373 |
| Usage/Application | For Children with Special Needs |
| SIZE | 37CM X 27CM. |
| Chime | Wooden in Multi-Color finish |
| Recommended | For use in auditory feedback with visually impaired people. |
| Beater | Beater is attached to the frame side to prevent loss. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2 WEEKS.
- Packaging Details: CARTON.
Physical Therapy Stool, IMI 3577
| Model No | IMI 3577 |
| Seat; | Approx. 35cm diameter with thick foam padded. |
| Seat Adjustment: | The seat is adjustable in height from 45cm to 58cm. |
| Base: | Powder Coated & fitted with Five wheels for stability. |
| Foot Support: | Base Fitted with Foot Support Ring. |
| Finish; | Powder coated steel frame. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.
Finger Goniometer (Stainless Steel)
| Material | S.S. |
| Brand | IMI |
| Color | NATURAL POLISH |
| Usage/Application | MOTION MEASURING |
| Marked | YES |
| Set Of | ONE |
- Item Code: 1431
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton, Box
Trapeze Bar Overhead with Shoulder Pulley & Base for Medical Beds.
| Type | Assistive Aid |
| Brand | India Medico |
| Usage/Application | Assistive device for Bed Patients. |
| Medical Device: | Hospital bed Trapeze bar is a medical device. |
| Base: | Made of heavy gauge CRC Tube of 3mm wall thickness. |
| Overhead Bar: | Stainless Steel Tube is of 2mm wall thickness. |
| Shoulder Pulley: | Pulley with holding Strap & Two Handles to provide Shoulder & Elbow Physiotherapy. |
- Item Code: IMI-5230
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 3 weeks
- Packaging Details: Carton packing. Assembly required at the destination.
Trapeze Bar Overhead with Shoulder Pulley & Base for Medical Beds.
| Type | Assistive Aid |
| Brand | India Medico |
| Usage/Application | Assistive device for Bed Patients. |
| Medical Device: | Hospital bed Trapeze bar is a medical device. |
| Base: | Made of heavy gauge CRC Tube of 3mm wall thickness. |
| Overhead Bar: | Stainless Steel Tube is of 2mm wall thickness. |
| Shoulder Pulley: | Pulley with holding Strap & Two Handles to provide Shoulder & Elbow Physiotherapy. |
- Item Code: IMI-5230
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 3 weeks
- Packaging Details: Carton packing. Assembly required at the destination.


Reviews
There are no reviews yet.