Examination Cum Treatment Table, IMI-3110 (Wooden)
₹33,000.00
Product Details:
| Overall Dimension | 195cm x 65cm x 80cm high |
| Warranty | 1 YEAR |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Usage/Application | Medical Examination / Treatment of Patient |
| Features | Foam Padded Top |
| Quantity Per Pack | One |
| Back Section Adjustment Degree | 0 to 60 degree |
| Backrest | 70cm long, It can be continuously adjustable in height. |
| Breathing Hole | Backrest with Face Hole / Breathing Hole & Plug. |
| Storage | One Writing board, One Drawer with small Cupboard |
IMI 3110. Deluxe Examination cum Treatment Table with upholstered well padded top is provided with adjustable backrest which can be adjusted in height for desired position.
SPECIFICATIONS:
* Construction: Top is mounted on sturdily built, solid hardwood frame and legs to bear heavy weight.
* Top: Size, 195cm x 65cm x 80cm high, well padded top is divided in Two sections.
* Backrest: 70cm long, It can be continuously adjustable in height.
* Backrest: With Face Hole / Breathing Hole & Plug.
* Pillow; One, foam pillow with velcro straps to hold.
* Storage: One Writing board, One Drawer with small cupboard is provided underneath the top for storage.
* Finish: Natural wood-polish finish.
Additional Information:
- Item Code: IMI-3110
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 3-4 Weeks
Category: Medical Furniture
Be the first to review “Examination Cum Treatment Table, IMI-3110 (Wooden)” Cancel reply
Related products
High-Low Therapy Cum Tilt Table (Electrical)
₹105,000.00
Product Details:
| Tilt Angle | 0 TO 90 DEGREE. |
| HEIGHT ADJUSTMENT | FROM 65cm to 100cm. |
| TILTING TIME | 60 SECONDS. |
| Top Size | 70 wide x 195cm long |
| MOBILITY | MOUNTED ON 4 LOCKABLE WHEELS. |
| CAPACITY | 120 kg. distributed evenly. |
- Item Code: 3117
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 3-4 WEEKS.
- Packaging Details: CARTON.
High-Low Treatment Table, 3 Sections, with Retractable Casters. IMI 3116
₹90,000.00
Product Details:
| Overall Dimension | Top Size 200cm long x 68cm wide. |
| Height Adjustable | Height adjustable 48CM TO 98CM |
| Usage/Application | Examination, Treatments, and Manipulation. |
| Construction: | Heavy Steel Frame, with heavy-duty bush-bearings for easy Operation. |
| Breathing Hole: | Head end comes with Breathing Hole & Plug. |
| Backrest: | Backrest elevates up to 60 degrees. |
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 4 WEEKS
- Packaging Details: CARTON.
Arm-Leg & Back Pull Dynamometer – IMI 1428, Muscle Strength Tester
₹32,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Designed to measure Pull & lifting strength. |
| Model Name/Number | IMI 1428 |
| Usage | Hospital |
| Capacity | 200Kg. |
| Display Type | Analogue Display. |
| Peak Hold | Double-pointer design retains Peak-Hold reading. |
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 4 Weeks.
- Packaging Details: Carton packing.
Hi-Low Mat Platform/Bobath Bed, IMI 3118
₹107,000.00
Product Details:
| Overall Dimension | Top; 200cm long x 100cm wide. |
| Height Adjustable | Height is adjustable from 50cm to 95cm |
| Warranty | One year |
| Minimum Order Quantity | One |
| Usage/Application | Ideal for range of motion, transfer, strength building and other active therapies. |
| Usage | Hospital, Clinical |
| Model | IMI 3118 |
| HEIGHT ADJUSTMENT | Height is adjustable from 50cm to 95cm |
- Item Code: IMI-3118
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer), D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: 4 Weeks.
Examination Couch/Table, IMI-3113
₹21,000.00
Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Brand | IMI 3113 |
| Back Section Adjustment Degree | 60 degree |
| Height | 80 cm |
| Load Capacity Kilogram | 100 kg. distributed evenly. |
| Usage/Application | Medical Examination & Treatment |
| Size | 190 cm x 65 cm x 80 cm high. |
| Head Rest | 67cm long and is easily adjustable for desired position |
| Breathing Hole | Head end / Backrest comes with Breathing Hole & Plug |
| Construction: | Top is fitted on heavy duty rectangular steel pipe frame. |
| Mounting | Table is mounted on four, 37mm dia. tubular legs for stability. |
| Backrest: | 67cm long and is easily adjustable for desired position. |
| Backrest-Tilt: | Backrest can be adjusted to 60 degree for comfortable position. |
- Item Code: IMI-3113
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 200
- Delivery Time: 4 weeks
- Packaging Details: Carton packing. Assembly required at destination.
High-Low Treatment Couch/Table (Electrical).
₹96,000.00
Product Details:
| Overall Dimension | Size 195cm long x 70cm wide. Height adjustable |
| Height Adjustable | Adjustable from 50cm to 95cm. |
| Brand | IMI 3115 |
| Construction: | Three-section Variable height Couch/Table is suitable for Examination, Treatments, & Manipulation. |
| Top: | Thick Upholstered Top. |
| Head End: | With Breathing Hole & Plug & can be Elevated or Lowered with Gas Spring. |
| Operation: | Rapid and Noiseless height adjustments with Hand Held Switch. |
- Construction: Heavy Steel Frame, with heavy duty '8' ball-bearings for easy Operation.
- Top: Upholstered, Size 195cm long x 70cm wide. Height adjustable.
- Head-End : With Breathing Hole & Plug. Head end elevates & can also be lowered to -20 deg. for some postural drainage & manipulation techniques
- Backrest : Backrest elevates (upto 60 degrees) so that the Back can be raised for manipulation techniques & more comfortable sitting.
- Height : Table height is adjustable from 50cm to 95cm. Table provides smooth, quiet lift with Hand held switch.
- Lifting System : Fitted with the extremely powerful motor (imported, jack system) that safely accommodates heavy Patients. And ensures rapid and noiseless height adjustments with hand held switch.
- Finish : Powder coated Frame, beautifully finished.
- Power : Unit Operates on 220V AC.
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 3 weeks
- Packaging Details: Carton. Assembly required at the destination.
Treatment Couch/Table, Wooden, IMI 3111
₹37,000.00
Product Details:
| Overall Dimension | 182 cm long x 61cm wide x 80 cm high. |
| Brand | IMI 3111 |
| Features | With One Writing Board, One Drawer, & Cup board for storage. |
| Packaging Type | Carton Packing |
| Quantity Per Pack | One |
| Back Section Adjustment Degree | 60 degree |
| Load Capacity Kilogram | 120kg. |
| Usage/Application | Physiotherapy Treatment Couch |
| Top | Two-section well-padded top |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30-40
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.
Pediatric Tilt Table Child Size – IMI 3123, Rehabilitation Therapy
₹55,000.00
Product Details:
| Overall Dimension | 152cm long x 60cm wide x 60cm high |
| Capacity | 80 Kg. distributed evenly. |
| Model Name/Number | IMI 3121C |
| Castor Diameter Mm | 10 cm |
| Usage/Application | Physiotherapy Treatment |
| Warranty | 1 year |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Model | 3121C |
| Usage | Tilt for Standing position |
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 30
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton packing, assembly is required at the destination.


Reviews
There are no reviews yet.