Heel Exerciser, IMI 2932
₹7,500.00
Product Details:
| Model Name/Number | IMI 2932 |
| Type | Heel Exerciser |
| Number Of Handle | Spring Loaded |
| Size | Base: 66cm long x 15cm wide |
| Usage/Application | To Exercise Heel & Tarsus muscle groups |
| Age Group | < 15 Years |
| Packaging Type | Carton |
IMI 2932. Specially designed unit for exercising the heel & tarsus muscle groups and patient can exercise while sitting on chair.Specification;* Foot-Holder: Aluminum body foot-holder, size 27cm long x 09cm wide with powder coated finish comes with two straps to hold the foot.* Base; Unit is fitted on a laminated wooden base, size 66cm long x 15cm wide. * Resistance; System is loaded with a heavy spring for heel/foot exercises. * The resistance can be increased or decreased by shifting the foot holder up or down on the numbered lever arm.* The pressing lever shaft is marked and fitted with a marker to measure and record the improvement. * Finish; Powder coated with chrome plated working parts.
Additional Information:
- Item Code: IMI-2932
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer), D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Carton, Free shipping in India, through courier.
Category: Exercise Therapy Equipment
Be the first to review “Heel Exerciser, IMI 2932” Cancel reply
Related products
Leg Skate Roller, IMI 2868
₹4,700.00
Product Details:
| Material | Metal |
| Usage/Application | Hip/Leg Exerciser |
| Brand | IMI 2868 |
| Construction: | Powder coated, steel rod fabricated skate |
| Foot Hold: | Painted Foot-Hold with straps to hold the foot at desired angle. |
- Material: Aluminum
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Rehab Trainer / Hand & Knee Cycle, IMI 2895
₹105,000.00
Product Details:
| Model Name/Number | IMI 2895 |
| Resistance Type | Non-Magnetic |
| Size | Adult |
| Usage/Application | Hand & Knee Cycle |
| Features | Hand & Knee Reciprocal Cycle |
| Display Show | Pedal Count |
| Age Group | 16 to 80 years |
| Operating Mode | MANUAL |
| Voltage | 220V AC |
| Shape | Upright Cycle |
| Packaging Type | Carton packing |
| Step Through Design | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Incline | Adjustable |
| Seat Height | Adjustable |
| Seat: | Padded Seat is adjustable in Height & Distance to accommodate small or tall adults. |
| Resistance: | A control knob adjusts resistance with a very low start-up load. |
| Angle Adjustment: | Working Angle of the Cycle can be adjusted from 45 to 85 degrees for the comfort |
- Item Code: IMI-2895
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: 30-40
- Delivery Time: 4 weeks
- Packaging Details: Carton packing. Assembly required at the destination.
Quadriceps Exercise Table with Backrest (Nirmala)
₹35,000.00
Product Details:
| Brand | IMI 2901 |
| Torque Unit: | ONE set, (for Left OR Right Leg). |
| Goniometry: | A degree scale is provided on the torque unit to measure and record the range of motion. |
| Seat & Armrests: | Fixed height, Foam padded Seat is fitted with adjustable Arm-rests. |
| Backrest: | Foam padded backrest can be positioned from vertically to horizontally. |
| Stabilizing Straps: | Provided with torso & thigh straps for patient safety. |
- Torque Units: ONE set, (for Left OR Right Leg). Resistance Arms is calibrated so that resistance can be varied from Minimum, 1/2, 3/4 & Maximum without adding weights, the unit consists two lever arms, one of which hold the Weights while the other arm with shin foam roller provides contact with the patient's leg.
- Goniometry: A degree scale is provided on the torque unit to measure and record the range of motion from either Direction.
- Seat & Armrests: Fixed height, Foam padded Seat is fitted with adjustable Arm-rests.
- Backrest: Foam padded back can be positioned from vertically to horizontally for more exercise options.
- Stabilizing Straps: Provided with torso & thigh straps for patient safety.
- Resistance: By changing angle between the two arms, maximum or minimum resistance can be given without adding Weight.
- Weight Plates: 2 of 0.5kg each, & 5 of 1kg each. Total weight 06 kgs.
- Size: 70cm x 80cm x 135cm high.
- Finish: Frame, with Powder coated finished,Torque Unit & working parts with Chrome plated finish.
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton, assembly required at the destination.
Static Cycle Exerciser (Adult)
₹33,000.00
Product Details:
| Usage/Application | Leg Exercise |
| Resistance Type | Direct-Contact Resistance |
| Color | RED |
| Type Of Bicycle | Indoor Cycling |
| Operation Mode | Manual |
| Category | Commercial Use |
| Brand | IMI |
| Features | Adjustable Seat |
| Display Show | Time, Distance, Speed |
| Material | M.S. TUBE |
| Tension Control Level | Adjustable |
| Country of Origin | Made in India |
- Reliable
- Widely used
- Optimum quality
- Item Code: 2885
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 50-80
- Delivery Time: 3-4 Weeks
- Packaging Details: Carton.
Static Cycle Exerciser, Upright (Power Gym)
₹10,000.00
Product Details:
| Max. User Weight | 100 KG |
| Resistance Type | Non Magnetic |
| Usage/Application | Leg Exercises |
| Handle Type | Dual Action |
| Back Support | No |
| Foldability | Non-Foldable |
| Model Name/Number | IMI 2884 |
| Display: | Odometer shows Speed & Kilometre done to record the improvement of the patient. |
| Resistance: | Resistance knob with ball-bearing roller permits controlled variation in ridding efforts |
| Paddles: | Are fitted with Foot supporting straps. |
| Type Of Bicycle | Air Bike |
| Seat Adjustment | Horizontal & Vertical |
- Item Code: IMI-2884
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), T/T (Bank Transfer), D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 10-20
- Delivery Time: 2-3 Weeks
- Packaging Details: Carton packing. Assembly required at destination.
Quadriceps Table / Bench, IMI-2901
₹35,000.00
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Quadriceps & Hamstrings Exercises. |
| Brand | IMI 2901 |
| Seat & Armrests: | Fixed height, Foam padded Seat is fitted with adjustable Arm-rests. |
| Torque Unit: | ONE for Left OR Right Leg, Resistance Arms is calibrated. |
| Hamstring: | Both QUADRICEPS & HAMSTRINGS can be exercised without changing the position of the patient. |
| Goniometry: | A scale is provided to measure and record the range of motion. |
| Stabilizing Straps: | Provided with Torso & Thigh straps for patient safety. |
- Torque Units: ONE set, (for Left OR Right Leg). Resistance Arms is calibrated so that resistance can be varied from Minimum, 1/2, 3/4 & Maximum without adding weights, the unit consists two lever arms, one of which hold the Weights while the other arm with shin foam roller provides contact with the patient's leg.
- Goniometry: A degree scale is provided on the torque unit to measure and record the range of motion from either Direction.
- Seat & Armrests: Fixed height, Foam padded Seat is fitted with adjustable Arm-rests.
- Backrest: Foam padded back can be positioned from vertically to horizontally for more exercise options.
- Stabilizing Straps: Provided with torso & thigh straps for patient safety.
- Resistance: By changing angle between the two arms, maximum or minimum resistance can be given without adding Weight.
- Weight Plates: 2 of 0.5kg each, & 5 of 1kg each. Total weight 06 kgs.
- Size: 70cm x 80cm x 135cm high.
- Finish: Frame, with Powder coated finished,Torque Unit & working parts with Chrome plated finish.
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 40-50
- Delivery Time: 4 Weeks.
- Packaging Details: Cartons.
Ankle Rehabilitation Device. IMI 2917
₹29,000.00
Product Details:
| Type | Ankle Rehabilitation |
| Model Number | IMI 2917 |
| Usage/Application | Movements duplicate the complete range of Ankle movements manually. |
| Unit permits: | Inversion, Eversion, Dorsiflexion, Plantar-flexion & Rotation can be achieved |
| Resistance: | Can be applied by addition of weights to the weight pans. |
| Weight Plates: | Two blocks of One kg each. |
| Height Adjustment: | Unit is mounted on a wide base, and Shin hold blocks are adjustable. |
- Item Code: IMI-2917
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),D/P,D/A
- Port of Dispatch: Delhi
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: 2 Weeks
- Packaging Details: Carton packing.
Wobble Board / Equilibrium Board (round 51cm) (imi 1499)
₹7,000.00
Product Details:
| Material | Wood |
| Usage/Application | Balance Training |
| Brand | IMI 1499 |
| Size | Diameter 51 cm. |
| Base | Fitted with a semi-circular base, 50mm height. |
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 4 Weeks
- Packaging Details: CARTON.


Reviews
There are no reviews yet.